Patriotyczna rocznica
W uroczystościach upamiętniających 75 lecie usypania Kopca Wyzwolenia, symbolu walki o polskość , wśród licznie zgromadzonych delegacji byli również przedstawiciele Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych
W uroczystościach upamiętniających 75 lecie usypania Kopca Wyzwolenia, symbolu walki o polskość , wśród licznie zgromadzonych delegacji byli również przedstawiciele Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych. W asyście kompani honorowej, po podniesieniu flagi państwowej i okolicznościowych przemówieniach, odsłonięto pamiątkową tablicę pod którą złożono wieńce i wiązanki kwiatów.
Kopiec Wyzwolenia w Piekarach Śląskich usypany został w latach 1932 - 1937 dla uczczenia 250 rocznicy przemarszu husarii polskiej króla Jana III Sobieskiego pod Wiedeń oraz 15 rocznicy przyłączenia Śląska do Polski. Stał się on symbolem walki o polskość i pamiątką walk powstańców śląskich. Akt erekcyjny w którym między innymi napisano: "Kopiec ten stanowi pracę ludu śląskiego bez różnicy stanów i będzie przypomnieniem dla przyszłych pokoleń o bohaterskich powstaniach śląskich. Zaś nie wyzwolonym braciom naszym będzie nadzieją, że dla nich kiedyś zaświta jutrzenka swobody i wolności", został wmurowany 17 września 1932 roku . Ludność Piekar i Szarleja oraz mieszkańcy okolicznych miejscowości przez pięć lat brali czynny udział w sypaniu kopca. Do miasta przyjeżdżały delegacje z kraju i zagranicy, przywożąc ziemię w urnach. Piętnasta rocznica przyłączenia Ziemi Śląskiej do Rzeczypospolitej, przypadająca na dzień 20 czerwca 1937 roku, zbiegła się w czasie z zakończeniem budowy i poświęcenia kopca, który nazwano Kopcem Wyzwolenia. W tej patriotycznej manifestacji ludu śląskiego brał udział ówczesny wicepremier RP Eugeniusz Kwiatkowski. 75 rocznica była okazją do upamiętnienia tamtych wydarzeń przez władze Piekar Śląskich i miast ościennych,oraz liczne organizacje, młodzież szkolną i mieszkańców.