Kolejny nietrzeźwy kierujący odpowie przed sądem
Mundurowi z piekarskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej 38-latka, który kierował peugeotem. Badanie alkomatem nie pozostawiało złudzeń. Mieszkaniec Piekar Śląskich miał w organizmie ponad półtora promila alkoholu. Nieodpowiedzialny kierujący nie uniknie odpowiedzialności i za swoje zachowanie odpowie przed prokuratorem i sądem.
Wczoraj podczas działań "Trzeźwość" policjanci z wydziału ruchu drogowego na ulicy Roździeńskiego zatrzymali do kontroli kierującego peugeotem. Przeprowadzone badanie na zawartość alkoholu nie pozostawiło żadnych złudzeń. 38-latka kierował samochodem, mając w organizmie ponad półtora promila alkoholu. Mundurowi zatrzymali nieodpowiedzialnemu kierującemu prawo jazdy. Za swoje zachowanie mieszkaniec Piekar Śląskich odpowie teraz przed prokuratorem i sądem. Grozi mu do 3 lat więzienia.
Nietrzeźwy kierowca stanowi ogromne zagrożenie w ruchu drogowym. Bezmyślne i nieodpowiedzialne zachowanie kierujących na tzw. "podwójnym gazie" każdego roku jest przyczyną wielu tragedii.
Prosimy o zachowanie zdrowego rozsądku i stosowanie się do zawsze aktualnej zasady: "Piłeś, nie jedź!"
Przypominamy, że kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem zagrożonym karą do 3 lat więzienia. Wobec sprawcy takiego przestępstwa sąd ma obowiązek orzec zakaz prowadzenia pojazdów na minimum 3 lata oraz świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym, oraz Pomocy Postpenitencjarnej w kwocie nie niższej niż 5 000 złotych. Kolejną dolegliwością jest wyznaczana przez sąd kara grzywny czy podanie wyroku do publicznej wiadomości. Zatrzymywane prawo jazdy w wielu przypadkach wiąże się z również z utratą pracy. Ponadto sprawcy nie mogą liczyć na wypłatę odszkodowania przez ubezpieczyciela z tytułu OC, w razie uczestniczenia w zdarzeniu drogowym.
Zgodnie z artykułem 44 b znowelizowanego kodeksu karnego, w wypadkach wskazanych w ustawie sąd orzeknie przepadek pojazdu mechanicznego. Jeżeli w czasie popełnienia przestępstwa pojazd nie stanowił wyłącznej własności sprawcy albo po popełnieniu przestępstwa sprawca zbył, darował lub ukrył pojazd podlegający przepadkowi, orzeka się przepadek jego równowartości.
Przepadek będzie orzekany między innymi wtedy, gdy:
- zawartość alkoholu w organizmie kierującego przekroczy 1,5 promila we krwi lub 0,75 mg/dm3 w wydychanym powietrzu;
- sprawca katastrofy, osoba sprowadzająca bezpośrednie niebezpieczeństwo katastrofy albo sprawca wypadku drogowego dopuści się tych czynów w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego lub zbiegnie z miejsca zdarzenia, albo wypije alkohol lub zażyje środek odurzający po popełnieniu tych czynów-lecz przed badaniem trzeźwości albo badaniem na obecność środków odurzających;
- nietrzeźwy lub znajdujący się pod wpływem środka odurzającego kierujący:
a) był już wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo za takie przestępstwa związane z katastrofą i wypadkiem;
b) znajduje się w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, orzeczonego w związku ze skazaniem za przestępstwo.