Narodowe Czytanie 2024 w Piekarach Śląskich
Ogrody Miejskiej Biblioteki Publicznej w Piekarach Śląskich stały się dzisiaj areną ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie”. Zainicjowane w 2012 roku przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej przedsięwzięcie ma na celu promocję literatury pięknej i czytelnictwa. Jest też okazją do przypomnienia Polakom klasyki polskiej literatury. W czytaniu wziął również udział Komendant Miejski Policji w Piekarach Śląskich insp. Paweł Dratwiński.
Dzisiaj rano w ogrodzie Biblioteki im. Teodora Heneczka przy ul. Kalwaryjskiej odbyła się kolejna odsłona akcji „Narodowe Czytanie”, zainicjowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. W dotychczasowych edycjach publicznie czytane były takie pozycje jak: "Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza, "Zemsta" Aleksandra Fredry, "Lalka" Bolesława Prusa, "Quo Vadis" Henryka Sienkiewicza, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej, fragmenty utworu "Ballady i Romanse" Adama Mickiewicza i fragmenty "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej. W tegorocznej odsłonie odczytywane były fragmenty "Kordiana" Juliusza Słowackiego. W wydarzeniu udział wziął również Komendant Miejski Policji w Piekarach Śląskich insp. Paweł Dratwiński, który wspólnie z Radną Natalią Ciupińską-Szoską odczytał fragment utworu.
Juliusz Słowacki napisał Kordiana podczas pobytu w Szwajcarii. Utwór po raz pierwszy ukazał się drukiem w 1834 roku w Paryżu i należy do najważniejszych dokonań literackich poety. Autor ukazał w nim obraz epoki i romantyczną wizję losów pokolenia polskich konspiratorów, punktem wyjścia czyniąc spisek podchorążych, związany z przygotowaniami do zamachu na cara. Główny temat odnosi się jednak wprost do powstania listopadowego, m.in. poprzez analizę przyczyn i skutków klęski wolnościowego zrywu. W kolejnych częściach dramatu przeplatają się motywy realistyczne i fantastyczne, a nastrojowa sceneria podkreśla symboliczny wymiar dzieła, którego kluczowym zagadnieniem jest kwestia narodowowyzwoleńcza. Na przestrzeni lat Kordian doczekał się wielu wydań i był chętnie wystawiany w teatrze. Do dziś pozostaje jednym z najczęściej interpretowanych i dyskutowanych utworów, zajmując poczesne miejsce w kanonie polskiej literatury.