Sobotnie działania "Alkohol i narkotyki"
Policja w całej Polsce przeprowadziła w sobotę działania kontrolno-prewencyjne pod nazwą „ALKOHOL i NARKOTYKI”. Przedsięwzięcie to ukierunkowane jest na ujawnianie i eliminowanie z ruchu kierujących pojazdami po alkoholu lub w stanie po użyciu środków działających podobnie do alkoholu.
Głównym celem działań „Alkohol i narkotyki” jest poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym poprzez ujawnianie i eliminowanie z ruchu kierujących pojazdami będących po spożyciu alkoholu lub środków działających podobnie do alkoholu, a tym samym zmniejszenie liczby zdarzeń drogowych z ich udziałem. Każdy kierowca, prowadząc samochód pod wpływem alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu jest potencjalnym zagrożeniem dla innych uczestników ruchu drogowego. Takie zachowanie, jest zachowaniem nieodpowiedzialnym i może rodzić poważne konsekwencje.
W trakcie sobotnich działań policjanci z piekarskiej drogówki zatrzymali 3 osoby, które kierowały pojazdami po spożyciu alkoholu:
- 46-letnia kierująca hondą miała blisko pół promila alkoholu. Zatrzymano prawo jazdy, a sprawą zajmie się sąd.
- 36-letni kierujący hulajnogą miał blisko pół promila alkoholu. Ukarany mandatem karnym w wysokości 1000 złotych.
- 30-letnia kierująca hyundaiem miała ponad promil alkoholu. Zatrzymano prawo jazdy, a sprawą zajmie sie sąd.
Pamiętajmy, że alkohol obniża koncentrację, spowalnia reakcję oraz powoduje błędną ocenę odległości i prędkości. Tym samym uniemożliwia bezpieczne uczestnictwo w ruchu drogowym i jest prawnie zabronione.
Należy podkreślić, że wypicie nawet jednej lampki szampana, drinka lub kieliszka wódki może doprowadzić do tragedii oraz wejścia w konflikt z prawem. Bardzo niebezpiecznym zjawiskiem jest też nieświadoma nietrzeźwość kierującego. Najczęściej ma ona miejsce gdy ktoś pił alkohol poprzedniego dnia i wydaje mu się, że w organizmie nie zostało śladu po „promilach”. Okazuje się jednak, że nawet kilkugodzinny sen nie gwarantuje, że będziemy w dobrej dyspozycji do prowadzenia pojazdu. Należy też pamiętać, że jedyną wiarygodną metodą na określenie stężenia alkoholu w organizmie jest badanie urządzeniem elektronicznym posiadającym odpowiednie atesty gwarantujące dokładność wskazań.
Pamiętaj!!! picie alkoholu powoduje:
- Zmniejszenie szybkości reakcji
- Zawężenie pola widzenia
- Błędną ocenę odległości i prędkości
- Pogorszenie koordynacji ruchowej
- Znaczne obniżenie koncentracji