Wiadomości

Kolejny kierujący na "podwójnym gazie " zatrzymany

Policjanci każdego dnia kontrolują zachowania uczestników ruchu drogowego. Podczas wczorajszych działań "trzeźwość" policjanci zatrzymali kierowcę ciężarówki, który prowadził pojazd po użyciu alkoholu.

Policja regularnie prowadzi akcję mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drogach , skupiając się na eliminowaniu nietrzeźwych kierujących. W ramach takich działań funkcjonariusze ruchu drogowego przeprowadzają wzmożone kontrole trzeźwości. Wczoraj podczas działań policjanci zatrzymali kierowcę ciężarówki, który prowadził pojazd w stanie po użyciu alkoholu. Badanie alkomatem wykazało obecność alkoholu w organizmie, co skutkowało natychmiastowym odebraniem uprawnień do kierowania pojazdami, a za swoje zachowanie odpowie przed sądem.

Przypominamy, że w Polsce kara za jazdę pod wpływem alkoholu zależy od stężenia alkoholu we krwi i może być bardzo surowa. Przepisy prawne w tym zakresie są jasno określone i przewidują następujące sankcje:

 

1. *Stan po użyciu alkoholu* (stężenie alkoholu we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila lub od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm³ wydychanego powietrza):

- Wykroczenie.

- Grzywna od 50 do 5000 zł.

- Zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat.

- 10 punktów karnych.

 

2. *Stan nietrzeźwości* (stężenie alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila lub przekracza 0,25 mg alkoholu w 1 dm³ wydychanego powietrza):

- Przestępstwo.

- Grzywna, kara ograniczenia wolności albo kara pozbawienia wolności do 2 lat.

- Zakaz prowadzenia pojazdów od 3 do 15 lat.

- Świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości co najmniej 5000 zł.

- 10 punktów karnych. Dodatkowo, w przypadku spowodowania wypadku drogowego pod wpływem alkoholu, kary mogą być znacznie surowsze, łącznie z dłuższym pozbawieniem wolności oraz wyższymi karami finansowymi.

 

Te przepisy mają na celu zniechęcenie do prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu oraz poprawę bezpieczeństwa na drogach.

Powrót na górę strony