Wiadomości

Święto 6 Batalionu Powietrzno-Desantowego w Gliwicach

Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach insp. dr Tomasz Michułka wraz z Szefem piekarskich policjantów uczestniczyli w piątek w uroczystym apelu z okazji Święta 6 Batalionu Powietrzno-Desantowego w Gliwicach im. gen. dyw. Edwina Rozłubirskiego. W wydarzeniu udział wzięła także Prezydent Miasta Piekary Śląskie Sława Umińska-Kajdan. Na ręce dowódcy ppłk Szymona Noworyty złożyli serdeczne życzenia oraz gratulacje dla wszystkich żołnierzy.

Batalion Powietrznodesantowy im. gen. dyw. Edwina Rozłubirskiego to elitarna jednostka stacjonująca w garnizonie w Gliwicach. Jej żołnierze noszą charakterystyczne bordowe berety z niebieskim emblematem rozpoznawczym na ramieniu. Biorą udział w licznych misjach, zgrupowaniach, szkoleniach i operacjach stabilizacyjnych (m.in. na Bałkanach, w Iraku i Afganistanie). Stale doskonalą swe umiejętności i są gotowi do działania w różnych częściach Polski i świata. Bronią granic, pomagają ludności cywilnej dotkniętej klęskami żywiołowymi, wykonują zadania bojowe, rozbrajają niewybuchy. W skład jednostki wchodzą dwa patrole rozminowania, które zajmują się niewybuchami z czasów II Wojny Światowej. 

Z okazji święta 6. Batalionu Powietrznodesantowego na terenie jednostki odbył się dzień otwarty koszar. Była okazja, by poznać tajniki żołnierskiej służby, zobaczyć skoki spadochronowe, pokaz sprawności i sprzętu służb mundurowych, zwiedzić koszary i zasięgnąć informacji w punkcie Wojskowego Centrum Rekrutacji. Uroczystość uświetniła Orkiestra Wojskowa w Bytomiu pod dowództwem tamburmajora plutonowego Piotra Dziadkowca.

Powrót na górę strony