Zanim klikniesz, mocno się zastanów!
Internet stał się nieodłączną częścią naszego codziennego życia. Wykorzystywany jest w pracy, do nauki, wymiany informacji lub jako forma relaksu, czy zabawy. Niestety z Internetu korzystają również osoby, które wykorzystują go do popełniania przestępstw. Za pośrednictwem Internetu, tak jak i w świecie rzeczywistym, popełniana jest cała gama różnego rodzaju przestępstw, jednak użytkownicy Internetu nie zawsze zdają sobie z tego sprawę jak łatwo można stać się ofiarą cyberprzestępczości.
Pamiętaj, że oszuści wykorzystają każdą metodę. Będą próbować podszywać się pod policjantów, prokuratorów, pracowników banków lub innych instytucji, aby pod pretekstem kryzysowej sytuacji naszych bliskich, wyciągnąć od nas wrażliwe dane lub po prostu oszukać finansowo. Bądź czujny i nie daj się zwieźć!
Pamiętaj, aby w żadnym wypadku nie podawać swoich danych, gdy nie potwierdzisz, że osoba która do ciebie dzwoni, jest faktycznie pracownikiem danej instytucji. Chroń swoje hasła, numery kart, numery PIN i wszystkie wrażliwe dane. Nie daj się zwieźć dramatycznym opowieściom, tylko zawsze weryfikuj tożsamość osób dzwoniących. Poproś kilkukrotnie o przedstawienie się tej osoby oraz zapytaj o funkcję, jaką pełnił w danej instytucji. Pamiętaj aby takie dane odnotować. Po rozłączeniu się zadzwoń do instytucji i zweryfikuj, czy taki pracownik faktycznie istnieje i czy w dniu dzisiejszym miał dzwonić do ciebie w jakiejkolwiek sprawie.
Pamiętaj, że policjanci nigdy nie proszą o gotówkę, czy to w bezpośrednich kontaktach ze społeczeństwem, czy w rozmowach telefonicznych. A jeśli już dojdzie do takich sytuacji, to na pewno jest to oszust. Rozłącz się i od razu nas powiadom. Nigdy nie przekazuj swoich danych osobom, których nie znasz lub nie potwierdziłeś ich tożsamości. Tak samo postępuj ze swoimi pieniędzmi. Nigdy nie umawiaj się na żadne przekazywanie gotówki „kurierowi”, który przyjedzie do ciebie i ci pomoże.