Wiadomości

Międzynarodowy Dzień Walki z Dyskryminacją Rasową

Data publikacji 21.03.2024

Zgodnie z Powszechną Deklaracją Praw Człowieka, każdy człowiek ma prawo do wszystkich praw i wolności, bez względu na jakiekolwiek rozróżnienie, takie jak m.in. rasa, kolor skóry czy pochodzenie.

Międzynarodowy Dzień Walki z Dyskryminacją Rasową to okazja, aby przypomnieć, że dyskryminacja to sytuacja, w której człowiek ze względu na swoje cechy osobiste, takie jak m.in. rasa, pochodzenie etniczne, czy narodowość, jest traktowany mniej korzystnie niż inny człowiek w porównywalnej sytuacji. Niezależnie od przyczyny, wszelkie formy dyskryminacji są niewłaściwe i nie do zaakceptowania. Każdy człowiek ma prawo do godności i szacunku, bez względu na to, skąd pochodzi czy jaki jest kolor jego skóry. Międzynarodowy Dzień Walki z Dyskryminacją Rasową obchodzony jest corocznie 21 marca i został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w 1966 roku.
Policjanci prowadzą w szkołach prelekcje na temat cyberprzestępczości i hejtu m.in. na tle rasowym czy narodowościowym, a także w związku z wojną na terenie Ukrainy oraz związanym z nią napływam uchodźców narodowości ukraińskiej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, organizują działania mające na celu ułatwienie uchodźcom funkcjonowanie w Polskim społeczeństwie.

Powrót na górę strony