Policjanci ćwiczyli udzielanie pierwszej pomocy oraz jak korzystać z AED
Wielu z nas już udzielało lub może się zdarzyć, że będzie udzielać pierwszej pomocy. Jej podstawy powinien znać każdy, gdyż w wielu przypadkach, każda sekunda jest bezcenna. Podczas nagłego zatrzymania krążenia i braku oddechu, aby zwiększyć szanse na przeżycie ratowanej osoby, najlepszym rozwiązaniem jest użycie Automatycznego Defibrylatora Zewnętrznego - AED. Dzięki współpracy z piekarskim WOPR-em policjanci mieli po raz kolejny okazję poćwiczyć korzystanie z tego urządzenia.
Dzięki współpracy z piekarskim Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym policjanci mieli okazje po raz kolejny poćwiczyć udzielanie pierwszej pomocy w sytuacji nagłego zatrzymania krążenia. Prawidłowo wykonany masaż serca zwiększa szanse na przeżycie do 50%. To pokazuje, jak ważne jest udzielenie pierwszej pomocy osobie poszkodowanej przed przyjazdem karetki. Jeśli jest taka możliwość, do udzielenia pomocy zaleca się wykorzystanie AED, czyli urządzenie do udzielania pomocy osobie, która jest nieprzytomna i nie oddycha. Defibrylator zwiększa szanse przeżycia. AED w połączeniu z uciskaniem klatki piersiowej w ciągu 3 do 5 minut, zwiększa przeżywalność nawet w 70% przypadków.
W Komendzie Miejskiej Policji w Piekarach Śląskich urządzenie nie przypadkowo zostało umieszczone na parterze budynku komendy w pobliżu pomieszczenia służby dyżurnej – miejsca obsługi interesantów. To tutaj policjanci pełnią służbę przez całą dobę, dlatego w przypadku gdy na terenie jednostki Policji lub w jej pobliżu dojdzie do nagłego zatrzymania krążenia, AED będzie łatwo dostępne. Ponadto umieszczono na budynku tabliczki informacyjne o umiejscowieniu sprzętu.
Wyposażając w 2021 roku wszystkie komendy miejskie i powiatowe garnizonu śląskiego w defibrylatory, śląscy policjanci realizują rekomendacje w zakresie Programu Powszechnego Dostępu do Defibrylacji (Public Access Defibrillation Program). Są to działania mające na celu zwiększenie dostępności AED w miejscach publicznych. Takie rozmieszczenie urządzeń wpływa na zwiększenie poczucia bezpieczeństwa interesantów przebywających w komendach, ale również pracowników cywilnych i policjantów pełniących w nich służbę. Im większa ilość defibrylatorów w przestrzeni publicznej, tym mniej dramatycznych akcji ratunkowych zakończonych niepowodzeniem.
Zakup urządzeń to wynik inicjatywy Zarządu Wojewódzkiego Niezależnego Samodzielnego Związku Zawodowego Policjantów Województwa Śląskiego oraz współpracy Wydziału Zaopatrzenia i Wydziału Doboru i Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Środki na zakup defibrylatorów zostały pozyskane z Funduszu Prewencyjnego PZU.
Nie bój się pomagać! Zadzwoń pod numer alarmowy i zrób wszystko co możesz, zanim przyjedzie karetka. Twoja reakcja może uratować komuś życie.
Przy okazji dzisiejszego dnia warto przypomnieć sobie, jak przeprowadzić czynności ratujące życie:
- Uklęknij obok poszkodowanego i ułóż dłoń na dolnej połowie jego mostka.
- Ułóż nadgarstek drugiej dłoni na grzbiecie dłoni już leżącej na mostku.
- Spleć palce obu dłoni, aby chwyt był stabilny.
- Utrzymuj ramiona wyprostowane, nie uginając ich w łokciach, podczas ucisku klatki piersiowej.
- Ustaw ramiona prostopadle do klatki piersiowej.
- Głębokość ucisku powinna wynosić co najmniej 5 cm, jednak nie więcej niż 6 cm, natomiast częstotliwość między 100 a 120 ucisków na minutę.
Stróże prawa uczestniczyli także w szkoleniach dotyczących konwojów i doprowadzeń osób zatrzymanych oraz nowych procedur, w związku z wejściem w życie zmian w ustawie o przeciwdziałaniu przemocy domowej. Ważnym elementem w przeciwdziałaniu przemocy jest możliwość zastosowania przez policjantów nakazów i zakazów wobec sprawcy przemocy. Od 15 sierpnia 2023 roku oprócz nakazu opuszczenia miejsca zamieszkania oraz zakazu zbliżania się do mieszkańców będą obowiązywały dodatkowo: zakaz zbliżania się do osoby doznającej przemocy domowej na określoną w metrach odległość, zakaz kontaktowania się z osobą doznającą przemocy oraz zakaz wstępu i przebywania na terenie szkoły, placówki oświatowej, opiekuńczej, artystycznej, obiektu sportowego, do których uczęszcza osoba doznająca przemocy domowej, miejsca pracy lub innego miejsca, w którym zwykle lub regularnie przebywa osoba doznająca przemocy domowej i przebywania na tym terenie.
Niestety przemoc domowa stanowi wciąż poważny problem społeczny. Procedura Niebieskiej Karty, jak i inne rozwiązania wynikające ze znowelizowanej ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie poprzez systematyczne ich stosowanie, pozwalają coraz sprawniej walczyć z tym szkodliwym społecznie zjawiskiem.