Wiadomości

Seniorze, nie pozwól uśpic swojej czujności!

Data publikacji 27.09.2023

Piekarscy policjanci kolejny raz ostrzegają przed oszustami, którzy wyłudzają pieniądze. Przestępcy nie próżnują i dalej szukają łatwego zarobku, podszywając się np. pod policjantów. Najczęściej dzwonią do osób starszych i informują ich, że oszczędności zgromadzone w banku są zagrożone i natychmiast trzeba je wypłacić, a następnie przekazać stróżom prawa lub przelać na wskazany przez nich numer konta bankowego. Przypominamy – policjanci nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwonią z takim żądaniem!

Mundurowi z Komendy Miejskiej Policji w Piekarach Śląskich po raz kolejny ostrzegają przed osobami, które podszywając się na przykład pod policjantów, prokuratorów, członków rodziny albo pracowników różnych instytucji, usiłują wyłudzić pieniądze. Pomimo przeprowadzanych akcji profilaktycznych i wielokrotnych apeli ze strony policjantów, wciąż dochodzi do zdarzeń, w których pokrzywdzonymi są seniorzy. Oszuści grasujący w regionie, podszywają się pod zawody, które cieszą się zaufaniem społecznym. Przedstawiają się za policjantów, a następnie przekonują starsze osoby, że pracują nad grupą przestępczą, która kradnie oszczędności. Następnie proszą o wypłacenie pieniędzy i przekazanie ich policjantom.

Wczoraj tj. 26 września do 81-latki zadzwonił na telefon stacjonarny mężczyzna podający się za listonosza, który ma awizowane przesyłki pocztowe. Z uwagi na brak informacji poprosił kobietę o podanie adresu zamieszkania. Po pewnym czasie ponownie zadzwonił mężczyzna, tym razem podający się za policjanta, który rozpracowuje grupę przestępców. Polecił on kobiecie wyrzucić przez balkon swoje oszczędności. Piekarzanka wykonała polecenia oszusta i w ten sposób straciła oszczędności swojego życia. 

Pamiętajmy, że zasada ograniczonego zaufania do nieznajomych obowiązuje nie tylko dzieci. Dorośli często o niej zapominają, stając się ofiarami własnej łatwowierności i braku rozwagi. Niespodziewane telefony nie muszą zakończyć się finansową porażką, jeżeli będziemy przestrzegać kilku podstawowych zasad, o które apelujemy:

  •     Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem!
  •     Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach! Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust!
  •     Nigdy w takich sytuacjach nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku i nie przekazuj nikomu swoich danych, numerów PIN i haseł!
  •     Po takiej rozmowie natychmiast zadzwoń do kogoś bliskiego na znany Ci numer i opowiedz o tym zdarzeniu. Poinformuj Policję, dzwoniąc pod numer 112 (najlepiej z innego telefonu na przykład od sąsiadki, lub odkładając słuchawkę, tak jak zwykle kończysz rozmowę). Pamiętaj, połączenia z numerem 112 są bezpłatne.

Przypominamy, że policjant, który podejmuje czynności służbowe w cywilu i nie jest umundurowany, MUSI podać stopień, imię i nazwisko i okazać legitymację służbową w taki sposób, aby osoba, wobec której podejmuje czynność służbową, miała możliwość odczytania numeru i nazwy organu wydającego legitymację oraz nazwiska policjanta. Pamiętajmy, że policjanci nigdy nie żądają pieniędzy za prowadzone czynności ani też nie pośredniczą w przekazywaniu gotówki!

Nie dajmy przestępom szansy! Nie pozwólmy, aby zabrali oszczędności życia! Na Państwa sygnały policjanci czekają całą dobę. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń, że nie jest to członek rodziny czy prawdziwy funkcjonariusz tylko oszust lub w chwili, gdy dzwoniący postępuje w podany powyżej sposób, NATYCHMIAST POWIADOM POLICJĘ, PAMIĘTAJ, ABY WCZEŚNIEJ ZAKOŃCZYĆ ROZMOWĘ Z OSZUSTEM ODKŁADAJĄC SŁUCHAWKĘ TELEFONU !

Powrót na górę strony