Wiadomości

Narodowe Czytanie 2023 w Piekarach Śląskich

Ogrody Miejskiej Biblioteki Publicznej w Piekarach Śląskich stały się dzisiaj areną ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie”. Zainicjowane w 2012 roku przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej przedsięwzięcie ma na celu promocję literatury pięknej i czytelnictwa. Jest też okazją do przypomnienia Polakom klasyki polskiej literatury. W czytaniu wziął również udział Komendant Miejski Policji w Piekarach Śląskich insp. Paweł Dratwiński.

Dzisiaj rano w ogrodzie Biblioteki im. Teodora Heneczka przy ul. Kalwaryjskiej odbyła się kolejna odsłona akcji „Narodowe Czytanie”, zainicjowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. W dotychczasowych edycjach publicznie czytane były takie pozycje jak: "Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza, "Zemsta" Aleksandra Fredry, "Lalka" Bolesława Prusa, "Quo Vadis" Henryka Sienkiewicza, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej czy fragmenty utworu "Ballady i Romanse" Adama Mickiewicza. W tegorocznej odsłonie odczytywane były fragmenty "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej. W wydarzeniu udział wziął również Komendant Miejski Policji w Piekarach Śląskich insp. Paweł Dratwiński, który wspólnie z Prezydent Miasta Piekary Śląskie Panią Sławą Umińską odczytał fragment utworu.

Nad Niemnem to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała w latach 1886–1887, a w formie książki ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego Pana Tadeusza. Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów. Chwalono m.in. sprawne połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycję całości. Nad Niemnem cieszyło się popularnością i uznaniem kolejnych pokoleń czytelników. W Drugiej Rzeczypospolitej powieścią zainteresowało się kino. Ekranizację książki ukończono w 1939 roku, ale obraz zaginął w czasie II wojny światowej. Kolejny film nakręcono w połowie lat 80. XX wieku. Nad Niemnem to jeden najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku.

Grafika z napisami: Eliza Orzeszkowa Nad Niemnem. Narodowe czytanie 09.09.2023, Patronat Honorowy Pary Prezydenckiej

  • Zdjęcie przedstawia tablicę z napisem narodowe czytanie
  • Zdjęcie przedstawia stojące osoby prowadzące wydarzenie
  • Zdjęcie przedstawia siedzących uczestników wydarzenia
  • Zdjęcie przedstawia Panią Prezydent oraz Pana Komendanta czytających fragment książki
  • Zdjęcie przedstawia Pana Komendanta podczas czytania książki
  • Zdjęcie przedstawia Panią Prezydent oraz Pana Komendanta czytających fragment książki
Powrót na górę strony