Bezpieczne Święta Wielkanocne!
Data publikacji 05.04.2023
Pamiętajmy, że okres przedświąteczny to intensywny i absorbujący naszą uwagę czas. To większa liczba ludzi w sklepach, na rynkach i w centrach handlowych oraz kolejki do kas. To nie tylko drobna niedogodność – to także większa liczba zagrożeń dla naszego bezpieczeństwa.
Aby nadchodzące święta były bezpieczne i upłynęły spokojnie, bądźmy uważni i ostrożni. Pośpiech i roztargnienie sprawiają, że skupiając uwagę na zakupach, często zapominamy o własnym bezpieczeństwie. Policjanci cały czas starają się zadbać o to, aby podczas przedświątecznych zakupów i przygotowań nie spotkało nas nic złego.
Zakupy:
- Pamiętaj, aby nie przechowywać dokumentów, pieniędzy czy telefonów komórkowych w koszykach sklepowych, tylnych kieszeniach spodni, w zewnętrznych kieszeniach płaszcza, czy kurtki.
- Zwracaj uwagę także na torebki, plecaki oraz podręczne torby z zakupami, nie pozostawiaj ich bez opieki i nadzoru.
- Przestrzegamy przed klikaniem w linki z wiadomościami SMS lub e-mail, które będą dotyczyły dostarczenia przesyłki kurierskiej. Ich rolą jest wyłudzenie danych uwierzytelniających, które w dalszym kroku zostaną wykorzystane do bezprawnego logowania się do bankowości internetowej lub przeprowadzenia transakcji internetowej przy użyciu kart płatniczych;
Kieszonkowcy:
- W miejscach takich jak dworce, przystanki, sklepy, targi z uwagi na panujący tłok, jesteśmy narażeni na kradzież, dlatego trzymajmy swoją torebkę lub plecak z przodu, zamknięciem do siebie.
- Nie zapisujmy numeru PIN na karcie płatniczej, nie eksponujmy go również w widocznym miejscu.
- Jeśli mamy przy sobie większą kwotę pieniędzy, nie trzymajmy jej w jednym miejscu. Rozdzielając ją i umieszczając w różnych miejscach - zmniejszymy ryzyko ewentualnej utraty całej posiadanej gotówki. Płacąc za zakupy, nie pokazujmy całej zawartości portfela; najbezpieczniej jest mieć wcześniej odliczoną kwotę pieniędzy.
Podróż:
Wyjeżdżając na Święta, by spędzić je w gronie rodzinnym, zadbajmy o bezpieczeństwo naszego mieszkania lub domu:
- przed wyjazdem poprośmy sąsiada lub inną zaufaną osobę o to, żeby podczas naszej nieobecności zwróciła uwagę na nasz dom/mieszkanie;
- opróżnijmy skrzynkę pocztową z korespondencji czy ulotek;
- nigdy nie zostawiajmy kluczy w umówionym miejscu, np. pod wycieraczką czy doniczką;
- pamiętajmy również, żeby za każdym razem, kiedy wychodzimy z domu zamykać drzwi i okna (również te piwniczne i dachów)
- miejmy też na uwadze, że media społecznościowe mogą być źródłem informacji dla złodzieja. Zdjęcia z wyjazdu świątecznego, zamieśćmy dopiero po powrocie, aby uniknąć przykrych niespodzianek;