Franciszek Cierniak - powstaniec, policjant i jego droga z Wielkopolski na Górny Śląsk
Franciszek Cierniak urodził się 19 września 1900 roku w Kotlinie niedaleko Jarocina. Był synem kolejarza Marcina Cierniaka i Marianny z domu Kowalczyk. Miał dwie siostry i brata. W latach 1907-1915 uczęszczał do 8-letniej Katolickiej Szkoły Powszechnej w Kotlinie, a po jej ukończeniu pracował w gospodarstwie rolnym należącym do rodziców. Zmarł w Piekarach Śląskich 8 lutego 1975 roku.
W mundurze Policjanta
1 stycznia 1925 roku został przyjęty do Policji Państwowej Województwa Śląskiego, w której służył do 1939 roku. W okresie od 25 kwietnia do 15 października 1927 roku odbył kurs posterunkowych w Komendzie Szkoły Policji Województwa Śląskiego. Jako posterunkowy (nr ew. 1895) pełnił służbę w Szarleju, Rudzie i ponownie w Szarleju aż do wybuchu II wojny światowej. W latach 30. wspierał Klub Sportowy „Strzelec” w Piekarach Śląskich. W zachowanej charakterystyce osobowej 1895/780 obejmującej lata 1931-1938 znajdziemy wielokrotną ocenę jego charakteru i stosunku do służby w policji:
(...) osoba stałego charakteru, skromny, odważny, ambitny, energiczny, pilny, sumienny o dobrej inteligencji i stanowczości oraz godny zaufania w stosunku do interesantów (...)
Służąc w Szarleju przyjaźnił się z Wiktorem Szwaglem, policjantem zamordowanym na służbie w Piekarach Śląskich 14 sierpnia 1939 roku (ostatni zabity na służbie policjant II RP, a zarazem jedna z pierwszych ofiar nadchodzącej II wojny światowej).
(…) Po pogrzebie do żony zmarłego policjanta udał się przyjaciel rodziny – posterunkowy Franciszek Cierniak, który poprosił żeby kobieta wraz z dziećmi zabrała najpotrzebniejsze rzeczy i udali się na dworzec. Maria i dzieci mieli wrócić pociągiem do rodzinnego Leska, znajdującego się z dala od Piekar, w których w najbliższych dniach spodziewano się ciężkich walk z nieprzyjacielem. Rodzina zabrawszy tylko to co miała pod ręką a zostawiwszy cały dobytek, opuściła dom (…)
Więcej informacji na temat Franciszka Cierniaka można znaleźć na stronie Piekarskiwerk.pl
Źródło: Piekarski werk.pl (Autor: Jan Klimaj, tekst zredagował: Łukasz Żywulski, zdjęcia i dokumenty pochodzą ze zbiorów prywatnych Piotra Cierniaka i Jana Klimaja)