Wiadomości

Policjanci oddali hołd zmarłym i zasłużonym obywatelom regionu

W dniu Wszystkich Świętych piekarscy policjanci na czele z Komendantem Miejskim Policji w Piekarach Śląskich insp. Pawłem Dratwińskim odwiedzili cmentarze znajdujące się w Piekarach Śląskich. Na grobach zmarłych policjantów oraz powstańców śląskich zapalili znicze. Uczczono także post. Wiktora Szwagla, który ponad 83 lata temu poległ na służbie.

Dzisiaj rano w Komendzie Miejskiej Policji w Piekarach Śląskich szef piekarskich policjantów insp. Paweł Dratwiński wspólnie z Naczelnikiem Wydziału Prewencji kom. Piotrem Świtałą uczcili pamięć funkcjonariusza Policji Województwa Śląskiego post. Wiktora Szwagla, który poniósł śmierć na służbie. Następnie poszli na cmentarze, gdzie zapalili znicze i oddali hołd poległym policjantom oraz powstańcom śląskim.
 

Wiktor Szwagel: Wspomnienie Wiktora Szwagla oraz historia piekarskiej Policji.

Borek Stanisław urodzony 08.11.1896 r. - zmarł 15.11.1971 r.
Komendant posterunku w Szarleju 1938 - 1939
Odznaczony: Krzyżem Niepodległości, Krzyżem na Śląskiej Wstędze Waleczności i Zasługi, Medalem Pamiątkowym za Wojnę 1918–1921, Medalem za Długoletnią Służbę, Medalem Dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległości, Gwiazdą Górnośląską.

Jan Przybyłek urodzony 20.01.1894 r. – zmarł 6.05.1965 r.
był jednym z najważniejszych organizatorów Polskiej Organizacji Wojskowej na powiat bytomski, kluczborski, strzelecko opolski, lubliniecki i oleski. Zastępca naczelnika Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Piekarach Wielkich. Śp. Jan Przybyłek był też jednym z dowódców POW, który podpisał rozkaż do wybuchu I Powstania Śląskiego. Jeden z założycieli Związku Powstańców Śląskich. Brał udział we wszystkich trzech powstaniach śląskich. W pierwszym zdobywał Piekary oraz Szarlej. Odznaczony Krzyżem Srebrnym Virtuti Militari V klasy, Krzyżem Niepodległości z Mieczami, Krzyżem Walecznym, Śląskim Krzyżem Waleczności 1 klasy, Krzyżem POW oraz Gwiazdą Górnośląską.

Klara Przybyłek urodzona 9.08.1899 r. – zmarła 27.01.1979 r.
była żoną Jana Przybyłka. Członkini i kierowniczka oddziałów żeńskich w Towarzystwie Gimnastycznym „Sokół” w Piekarach Wielkich. Współtworzyła POW na powiat bytomski. Pomagała przy kursach żeńskich: łączniczek, kurierek i sanitariuszek współtworząc pierwsze pierwsze kadry Polskiego Czerwonego Krzyża na tym terenie oraz pierwsze żeńskie oddziały sanitarne przy POW na Śląsku. Współtworzyła w swoim rodzinnym domu główny punkt werbunkowy do I Pułku Strzelców Bytomskich. W roku 1919 pełniła rolę kurierki i łączniczki z powiatami północnymi na Śląsku. Została mianowana kierowniczką ekspozytury wywiadowczej Oddziału II przy głównym dowództwie POW. Odznaczona Krzyżem Niepodległości oraz Śląską Wstęgą Zasługi i Waleczności.

Otparlik Józef urodzony 18.03.1895 r. 
Starczy posterunkowy Posterunku Policji w Piekarach Wielkich - Szarlej 1927 r. -  1939 r. 
Odznaczony: Medalem Dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległości, Krzyżem Walecznych, Odznaką pamiątkową 10-lecia Policji Województwa Śląskiego, Medalem Pamiątkowym za Wojnę 1918–1921, Śląskim Krzyżem Powstańczym.

Emil Baron urodzony 1897 roku - zmarł 1978 roku
członek Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” oraz Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska. Baron brał udział w trzech powstaniach śląskich (w III dowodził batalionem piekarskim) oraz uczestniczył w ochranianiu polskich wieców przed plebiscytem.

Emanuel Wilczek urodzony 1891- zmarł 1921 roku
Najprawdopodobniej były funkcjonariusz APO służący w Lipinach, pełnił podczas III Powstania Śląskiego służbę porządkową. Według władz powstańczych do zajścia, w kórym śmierc poniósł Emanuel Wilczek doszło w nocy z 18 na 19 czerwca 1921 r. kiedy III Powstanie już wygasało, w okolicach cmentarza w Brzezinach Śląskich. Emmanuel Wilczek miał zostać zastrzelony przy próbie aresztowania, niestety nie wiadomo czy morderstwo to miało być na tle narodowościowym czy też było zwykłym bandyckim aktem. Inna tezę możemy znaleźć na akcie zgonu sporządzanym w Kościele pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Brzezinach. Ta napisana w języku niemieckim w wolnym tłumaczeniu mówi o omyłkowym postrzeleniu dowódcy patrolu (Emmanuel Wilczek) przez swoich ludzi. Według relacji rodzinnych miał zostać zastrzelony przez człowieka którego znał. (żródło Piekarskiwerk.pl)

Teodor Trautman zmarł w 1919 roku
Działacz na rzecz polskości Śląska. Dowódca oddziału powstańczego w Brzezinach Śląskich. Poległ w walkach w I Powstaniu Śląskim w 1919 roku.

Wawrzyniec Hajda urodzony 08.08.1844 roku - zmarł 27.03.1923 roku
Sześć tygodni po weselu stracił wzrok wskutek przedwczesnego wybuchu dynamitu w kopalni. Właściwie od momentu utraty wzroku Hajda rozpoczął nowy etap w swoim życiu – działalność na polu narodowym, a zwłaszcza pracę z młodzieżą. Pełnił rolę lokalnego nauczyciela, filozofa, myśliciela i wizjonera. Był inicjatorem usypania Kopca w Piekarach dla uczczenia 200-nej rocznicy przemarszu oraz modlitwy króla Jana III Sobieskiego, zmierzającego pod Wiedeń ze swoją armią. 

  • Policjant składa znicz pod tablica pamiątkową
  • Policjanci stoją pod tablica pamiątkową
  • Policjant składa znicz przed grobem
  • Policjanci oddają honor przed grobem
  • Policjanci stoją przed grobem
  • Policjant kładzie znicz na grobie
  • Policjanci oddają honor przed grobem
  • Zapalony znicz oraz pamiątkowa tablica na grobie
  • Policjanci zapalają znicz z etykieta Pamiętamy Policja
  • Policjant stawia znicz na grobie
  • Policjanci oddają honor przed grobem
  • Policjant stawia znicz na grobie.
  • Policjanci oddają honor przed grobem.
  • Policjant zapala znicz
  • Policjanci oddają honor przed grobem
Powrót na górę strony