Wiadomości

Trwają działania "Bezpieczny Pieszy"

Data publikacji 16.03.2022

Od godzin porannych na terenie naszego miasta policjanci wydziału ruchu drogowego prowadzą działania „BEZPIECZNY PIESZY”. Podstawowym ich celem jest zwiększenie bezpieczeństwa pieszych, kontrola stosowania się przez nich do przepisów ruchu drogowego, jak również egzekwowanie od kierujących pojazdami przestrzegania obowiązujących ograniczeń prędkości.

Stróże prawa oprócz codziennych kontroli prowadzą takie działania jak "Bezpieczny Pieszy”. Mają one na celu zwiększenie bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego. Prowadzone są kontrole stosowania się przez nich do obowiązujących przepisów. Priorytetem akcji jest ograniczenie ilości zdarzeń z udziałem pieszych oraz podniesienie świadomości wśród kierujących samochodami, że są oni pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego. Zwracana będzie uwaga pieszym, że ich bezpieczeństwo w dużej mierze zależy również od nich samych. W kilku wytypowanych miejscach miasta, policjanci prowadzić będą wzmożone kontrole oraz wręczać elementy odblaskowe oraz broszury informacyjne. 

Pamiętajmy, że od 1 czerwca 2021 roku obowiązują nowe przepisy kodeksu drogowego. Wprowadzone zmiany mają na celu poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego, przede wszystkim pieszycprzechodzących przez przejście dla pieszych.

Piesi — nowe prawa
Wprowadzone zmiany sprawiły, że każdy pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem. Wyjątkiem jest tramwaj: przed tym pojazdem pieszy pierwszeństwo ma tylko wtedy, gdy znajdzie się już na przejściu dla pieszych.
Piesi – nowe obowiązki
Istotną zmianą w znowelizowanych przepisach jest zakaz korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia, lub przechodzenia przez jezdnię, lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych.
Nowo wprowadzone przepisy nie zwalniają pieszych z obowiązku zachowania szczególnej ostrożności podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko oraz korzystania z przejścia dla pieszych. W dalszym ciągu zabrania się także pieszemu wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych.

Kierowcy – obowiązki wobec pieszych
Kierowcy pojazdów są obwiązani do obserwowania nie tylko przejścia, ale także jego okolicy. Ich obowiązkiem jest zachowanie szczególnej ostrożności oraz zmniejszenie prędkości tak, by nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na przejściu lub wchodzącego na przejście. Kierujący tramwajem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu


Przejdźmy przez to razem!
Zarówno pieszy, jak i kierowca mają rzeczywisty wpływ na to, co zdarzy się na przejściu dla pieszych. Tak niewiele trzeba, by przejścia stały się bezpieczne. Wystarczy, by obie grupy — piesi, jak i kierowcy — zastosowali się do trzech prostych zasad.

Kierowco samochodu, przestrzegaj przepisów ruchu drogowego, w tym:

  • Dostosuj prędkość do warunków na drodze

Dopuszczalna prędkość na danym odcinku drogi, nie zawsze jest prędkością bezpieczną. Jedź z prędkością zapewniającą panowanie nad pojazdem, z uwzględnieniem warunków na drodze, a w szczególności: rzeźby terenu, stanu i widoczności drogi, stanu i ładunku pojazdu, warunków atmosferycznych i natężenia ruchu.

  • Zachowaj bezpieczny odstęp od poprzedzającego pojazdu

Utrzymuj odstęp niezbędny do uniknięcia zderzenia w razie hamowania lub zatrzymania się poprzedzającego pojazdu.

  • Zbliżając się do przejścia dla pieszych zachowaj szczególną ostrożność i ustąp pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu

Pieszy uczestniku ruchu drogowego:

  • Myśl i żyj!

Korzystaj z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku - z pobocza. Jeżeli nie ma pobocza lub czasowo nie można z niego korzystać, możesz korzystać z jezdni, idź najbliżej jej krawędzi i ustępuj miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi. Korzystając z pobocza lub jezdni, chodź lewą stroną drogi.

  • Świeć przykładem - noś odblaski – bądź widoczny

Noś odblaski w takim miejscu, by znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tyłu i z przodu).

  • Zadbaj o bezpieczeństwo!

Dbaj o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu drogowego. Nie wchodź na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych


Przed przejściem:
• zwolnij
• rozejrzyj się
• przejdź/ przejedź bezpiecznie


Zapraszamy do oglądania filmów

SPOTY - FILMY - DO WYKORZYSTANIA DLA WSZYSTKICH

Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

Po lewej stronie ulotki znajduje się znak drogowy z limitem prędkości do 50 km. Pod spodem widoczne jest miejsce oględzin wypadku z hasłem: Bo śpieszyłem się do domu. Czy to Cię tłumaczy? Nie szukaj wymówek. Przestrzegaj limitów prędkości.  Na granatowym tle po prawej stronie czerwony tekst: Obowiązki kierujących od 1 czerwca 2021 r. Poniżej biały tekst:  Zbliżając się do przejścia dla pieszych kierujący musi: - zachować szczególną ostrożność  - zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na bezpieczeństwo pieszego znajdującego się na przejściu albo na nie wchodzącego - ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu albo wchodzącemu na przejście Na czerwono: Koniec z jazdą na zderzaku na autostradach i drogach ekspresowych. Pod tekstem trzy znaki drogowe: oznaczenie drogi ekspresowej, autostrady, minimalny odstęp między pojazdami.  Poniżej znak autostrady, drogi ekspresowej i dwóch pojazdów, a pomiędzy nimi strzałka z napisem: Prędkość/2 Obok w kolumnie znajduje się biały tekst: Na autostradach i drogach ekspresowych kierujący pojazdem jest zobowiązany zachować minimalny odstęp między pojazdem, którym kieruje, a pojazdem jadącym przed nim na tym samym pasie ruchu – wyrażony w metrach – nie mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, w którym porusza się kierujący, wyrażona w kilometrach na godzinę, np. przy prędkości 100 km/h odstęp nie może być mniejszy niż 50 m. Przepisu nie stosuje się podczas manewru wyprzedzania.  Poniżej na czerwono: 50 km/h na obszarze zabudowanym.  Pod tekstem znak drogowy ograniczenia prędkości do 50 km/h na obszarze zabudowanym przez całą dobę.  Na dole ulotki na białym tle znajdują się loga Funduszy Europejskich, RP, Ministerstwa Infrastruktury, Unii Europejskiej, Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.  Napis: Kampania realizowana na zlecenie Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego www.krbrd.gov.pl"

Powrót na górę strony