Reaguj, kiedy widzisz niepokojące sytuacje
Widzisz w swoim miejscu zamieszkania coś niepokojącego, a może chciałbyś nas poinformować o przebywającej osobie bezdomnej lub zdarzających się aktach wandalizmu? Przypominamy, że będąc świadkiem niepokojących sytuacji możesz skorzystać z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. To interaktywne narzędzie dające każdemu obywatelowi możliwość wpłynięcia na bezpieczeństwo w swoim rejonie.
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa od 5 lat działa w całej Polsce. Narzędzie sprawdza się jako dobry komunikator między społeczeństwem, a Policją. Mieszkańcy chętnie z niej korzystają i nanoszą na mapę zagrożenia, które później są weryfikowane przez mundurowych. Zgłoszenia są przede wszystkim sprawdzane przez dzielnicowych. To policjanci pierwszego kontaktu, którzy najlepiej znają swoje rejony i reagują na nieakceptowane społecznie zachowania. Zgłaszane zagrożenia na drogach są natomiast sprawdzane przez mundurowych z ruchu drogowego.
Dzięki zgłoszeniom dokonanym za pośrednictwem aplikacji udało się rozwiązać wiele lokalnych problemów, które mogłyby się z pozoru wydawać błahe, a które to w istotny sposób utrudniały codzienne życie. Dlatego też, każde pojedyncze zagrożenie, które zmieniło status z Potwierdzone na Potwierdzone wyeliminowane to sukces zarówno Policji jak i społeczności lokalnej. Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa jest przykładem bardzo dobrej współpracy na rzecz poprawy bezpieczeństwa.
Obecnie mamy już ponad 2 mln. naniesionych zagrożeń z 24 dostępnych kategorii. W ostatnich kilku latach, na wniosek użytkowników, kategorie również ulegały zmianie. Jedne zostały usunięte, inne połączone w jedną, a kolejne dodano. Wszystkie dotychczas podejmowane działania miały na celu dostosowanie aplikacji do aktualnych potrzeb i oczekiwań osób korzystających z tego rozwiązania, dzięki czemu każda kategoria była w użyciu. Oczywiście są kategorie, które są bardziej „popularne” od pozostałych. Od samego początku najczęściej wybieranymi zagrożeniami były: Przekraczanie dozwolonej prędkości, Nieprawidłowe parkowania czy Spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych.
Dziękując za wszystkie przekazane zgłoszenia skutkujące poprawą bezpieczeństwa i świadczące o współodpowiedzialności użytkowników Mapy zagrożeń za szeroko rozumiane bezpieczeństwo ludzi, zachęcamy do dalszego korzystania i jednocześnie promowania wśród przyjaciół, znajomych oraz rodziny tego rozwiązania.
Jeżeli chcesz mieć wpływ na stan bezpieczeństwa w Twojej okolicy podziel się swoimi spostrzeżeniami z Policją. Reaguj na zagrożenia a wspólne działania przyniosą oczekiwany efekt.
Blisko 3 mln osób zaufało Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. Dołącz do nas i Ty. Razem możemy więcej.
Zachęcamy do korzystania z KMZB. Jeśli widzisz, że w twojej okolicy dzieje się coś niepokojącego, zareaguj i zgłoś to na mapie. Pamiętajmy jednak, że w przypadkach pilnych, kiedy jest potrzebna natychmiastowa interwencja Policji, nadal korzystamy z numeru alarmowego 112.