Wiadomości

nietrzeźwy spowodował kolizję i uciekł

Data publikacji 22.04.2021

Mężczyzna, kierując samochodem doprowadził do kolizji z trzema innymi pojazdami, a następnie oddalił się z miejsca zdarzenia. Powodem takiego zachowania było prawie 2,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu oraz chęć zakupienia alkoholu. 55-letni mieszkaniec sąsiedniego miasta stracił prawo jazdy, a za swoje czyny odpowie przed sądem. Grozi mu do 2 lat więzienia.

Pomimo licznych akcji i kampanii społecznych nadal zdarzają się sytuacje, kiedy będąc na „podwójnym gazie” kierujący wsiadają za kierownicą samochodu. Wczoraj w godzinach popołudniowych kierujący hyundaiem 55-latek doprowadził do kolizji z trzema innymi pojazdami. Jeden z uczestników zdarzenia, który wyczuł u kierującego alkohol, uniemożliwił mu dalszą jazdę i zabrał kluczyki z samochodu. Wtedy mężczyzna pieszo oddalił się z miejsca zdarzenia. Został zatrzymany przez policjantów na ul. Wyszyńskiego przy sklepie, w którym chciał kupić alkohol. Badanie alkomatem wykazało u 55-latka prawie 2,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Kierującemu zostało zatrzymane prawo jazdy, a samochód usunięto na parking policyjny. Za popełnione przewinienia zagrożone karą do 2 lat więzienia odpowie przed sądem.

Musimy pamiętać, że za bezpieczeństwo w ruchu drogowym odpowiadamy wszyscy i każdy z nas może przyczynić się do tego, że na naszych drogach będzie mniej wypadków. Zdecydowana reakcja i uniemożliwienie kierowania pojazdem przez osobę nietrzeźwą może przecież zapobiec tragedii.

 

Przypominamy, że jazda w stanie nietrzeźwości to przestępstwo!

Zgodnie z zaostrzonymi przepisami, kto znajduje się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Jeżeli sprawca był już wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 5.

Ponadto przepisy podwyższyły dolną i górną granicę okresu, na jaki orzekany jest zakaz prowadzenia pojazdów, z 1 roku do 3 lat i z 10 do 15 lat. Recydywistom prawo jazdy zabierane jest dożywotnio.

Wprowadzono również obowiązkowe kary finansowe dla kierujących pojazdem w stanie nietrzeźwości. Niezależenie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości 5 tysięcy złotych w przypadku osoby, którą na prowadzeniu pojazdu pod wpływem alkoholu przyłapano po raz pierwszy, oraz co najmniej 10 tysięcy złotych dla recydywistów. Świadczenia te trafiają na konto Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Powrót na górę strony