Wiadomości

LEKCJA HISTORII W ŚWIĘTOCHŁOWICACH

W Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach odbyła się inauguracja wystawy zatytułowanej „Bezpieczeństwo, spokój i porządek publiczny – Policja Śląska 1922-1939”. W spotkaniu uczestniczył Pierwszy Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Andrzej Szymczyk wraz z kierownictwem Komendy Miejskiej Policji w Świętochłowicach. W spotkaniu udział wziął także Komendant Miejski Policji w Piekarach Śląskich nadkom. Robert Klimek.

Od kilku tygodni Biuro Historii i Tradycji Policji Komendy Głównej Policji współpracując z Komendą Miejską w Świętochłowicach oraz Muzeum Powstań Śląskich przygotowywało wystawę upamiętniającą pracę policjantów w czasach XX-lecia międzywojennego. Wystawa zatytułowana „Bezpieczeństwo, spokój i porządek publiczny – Policja Śląska 1922-1939”, której gościem honorowym był Pierwszy Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Andrzej Szymczyk, to wspaniałe uhonorowanie wszystkich, którzy służyli w tamtych latach oraz przykład dziedzictwa kulturowego, które każdego roku jest upamiętnianie podczas uroczystości święta policji.

Inauguracja wystawy połączona była z promocją książki „Policja Województwa Śląskiego w fotografii 1922-1939” autorstwa nadkom. Krzysztofa Musielaka z Biura Historii i Tradycji Policji Komendy Głównej Policji, który na spotkaniu przedstawił genezę jej powstania.

Spotkanie było dobrą okazją do wymiany doświadczeń pomiędzy kierownictwem Policji, bowiem na miejscu obecni byli Komendant Miejski Policji w Piekarach Śląskich nadkom. Robert Klimek, Komendant Miejski Policji w Dąbrowie Górniczej insp. Artur Klimek oraz Pierwszy Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Bytomiu podinsp. Dariusz Dziurka.

Ponadto jedna z mieszkanek Świętochłowic przygotowała wyjątkowy rekwizyt. Na ręce Dyrektora Muzeum Pani Haliny Biedy przekazane zostało odznaczenie komendanckie z lat '20, które będzie jednym z eksponatów. Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach jest miejscem szczególnym dla tamtejszych policjantów, gdyż przez wiele lat to właśnie tam mieściła się jej główna siedziba. Wystawa potrwa do 15 sierpnia.

Powrót na górę strony