Bezpieczne ferie 2018 w Piekarach Śląskich
Za nami kolejne spotkanie w ramach akcji „Bezpieczne ferie 2018”. Policjanci wspierani przez przedstawicieli zaprzyjaźnionych służb, rozmawiali z najmłodszymi o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas ferii. Spotkanie było również świetną okazją do przypomnienia o zasadach obowiązujących na stokach w związku z kampanią „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku”.
Policjanci, funkcjonariusze straży miejskiej, straży pożarnej oraz przedstawiciele piekarskiego WOPR-u często wspólnie działają na rzecz poprawy bezpieczeństwa mieszkańców. Tym razem spotkaliśmy się z dziećmi, które swój czas wolny spędzały korzystając z lodowiska na terenie MOSIR-u. Spotkanie zapoczątkował pokaz ratowniczy, który wśród młodzieży, cieszył się dużym zainteresowaniem. Następnie głos zabrała profilaktyk z piekarskiej jednostki, która zwróciła uwagę na bezpieczeństwo dzieci podczas zimowej przerwy w nauce. Szczególną uwagę zwrócono na właściwe zachowanie się podczas zabaw na śniegu. Pamiętać należy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa obowiązujących w okolicy akwenów wodnych, ale także przy korzystaniu z dróg, na których, po zmroku mamy obowiązek noszenia elementów odblaskowych. Na koniec, w myśl prowadzonej kampanii „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku”, policjantka przypomniała najmłodszym o zasadach obowiązujących na stokach.
Poniżej przypominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.
BEZPIECZEŃSTWO DZIECI I MŁODZIEŻY
-
Zawsze informujemy rodziców lub opiekunów gdzie wychodzimy, z kim i kiedy wrócimy.
-
Bawmy się w grupie z innymi rówieśnikami, unikając miejsc ustronnych i ciemnych.
-
Do zjazdów na sankach czy nartach wybieramy górki, które są z dala od ulicy, akwenów wodnych, czy rzeki.
-
Jeżdżąc na nartach zawsze ubieramy kask.
-
Nie wchodźmy na zamarznięte jeziora, rzeki czy inne zbiorniki wodne.
-
Nie rzucajmy soplami czy bryłami lodu, a bawiąc się śnieżkami, zachowajmy ostrożność.
-
Nigdy nie oddalajmy się z osobami obcymi, osobom takim nie otwierajmy też drzwi domu czy mieszkania.
-
Petardami czy sztucznymi ogniami bawmy się tylko w obecności rodziców lub opiekunów.
-
Po zmroku nośmy odblaski, poruszajmy się chodnikiem, a w ostateczności lewym poboczem drogi. Przez jezdnię przechodźmy wyłącznie w miejscach oznaczonych.
BEZPIECZEŃSTWO DOROSŁYCH
-
Starajmy się poruszać chodnikami odśnieżonymi, posypanymi. Przechodząc obok budynków, uważajmy na wiszące sople lodu.
-
Unikajmy wieczornych spacerów. Jeśli już musimy poruszać się nocą, to omijajmy ciemne zaułki, przejścia podziemne, nieoświetlone parki czy dzielnice szczególnie niebezpieczne. Nie mając samochodu lub towarzystwa dobrych znajomych, skorzystajmy lepiej z taksówki, a poruszając się pieszo, wybierajmy drogi ruchliwe i dobrze oświetlone.
-
Unikajmy pobytu na ulicy czy spacerów po wypiciu alkoholu, zwłaszcza w dużej ilości. Nie dopuśćmy do zaśnięcia na mrozie.
-
Bądźmy widoczni dla innych na drodze, szczególnie po zmroku, gdy idziemy poboczem lub znajdujemy się na jezdni.
W GÓRACH
-
Należy również pamiętać o tym, aby wychodząc z domu ubrać się "na cebulkę".
-
Jeżeli wychodzimy w góry, oceńmy realnie swoje możliwości i umiejętności.
-
Zadbajmy o odpowiednie wyposażenie i wysłuchajmy komunikatów o warunkach atmosferycznych.
-
Poinformujmy najbliższych, gdzie i z kim się wybieramy.
-
Warto również zadbać o ściągnięcie dostępnej darmowej aplikacji "Ratunek", która w razie nagłej kryzysowej i nieprzewidzianej sytuacji, pozwoli ratownikom sprawnie i skutecznie ustalić aktualną lokalizację osób i, co za tym idzie, udzielić skutecznej pomocy.