Policjanci na konferencji poświęconej bezpieczeństwu
Zagrożenie ze strony cyberprzestępców, choć ma miejsce w świecie wirtualnym, może wyrządzić szkodę w świecie rzeczywistym. Problem ten dotyczy praktycznie wszystkich, jednak szczególnie wzmożone działania profilaktyczne i ochronne muszą być kierowane do najmłodszych. Z tego też powodu, już po raz piąty, policjanci wraz z psychologami i przedstawicielami Krajowej Administracji Skarbowej dzielili się swoją wiedzą w tym zakresie z nauczycielami i pedagogami szkolnymi.
Wydziały prewencji oraz zwalczający cyberprzestępczość z KWP w Katowicach włączyły się w realizację założeń "Rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2016 i 2017". Współdziałając ze Śląskim Urzędem Wojewódzkim, Kuratorium Oświaty, Regionalnym Ośrodkiem Metodyczo - Edukacyjnym "METIS" i Izbą Administracji Skarbowej w Katowicach, zorganizowali 26 kwietnia konferencję pod nazwą. „W sieci elektronicznej przemocy” - edycja V. Szkolenie dedykowane było dla pracowników środowiska oświatowego.
Pierwsza tego typu konferencja odbyła się w grudniu 2013 roku i cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. W obecnej edycji, zorganizowanej w Sali Marmurowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, uczestniczyło ponad 100 osób.
Psycholodzy z ośrodka "METIS", policjanci z komendy wojewódzkiej oraz przedstawiciele izby administracji skarbowej omówili w trakcie konferencji różne zagadnienia. Dotyczyły one cyberprzestępstw, cyberprzemocy, bezpiecznego poruszania się w internecie oraz przykładów potencjalnie niebezpiecznych zachowań dzieci i młodzieży. Poświęcono także uwagę ważnemu problemowi hazardu, z którym możemy spotkać się w również w internecie