Nie dopilnował psa. Został ukarany mandatem
Mieszkaniec Piekar Śląskich został ukarany mandatem karnym, ponieważ nie zachował środków ostrożności przy trzymaniu swojego psa. Zakończyło się na obrażeniach u innego czworonoga. Policjanci apelują o szczególną ostrożność.
Do zdarzenia doszło w niedzielę około 7.30. Oficer dyżurny przyjął zgłoszenie o psie, który biega po drodze bez opieki i atakuje inne zwierzęta oraz przechodniów. Funkcjonariusze natychmiast pojechali na miejsce. Jak przekazał zgłaszający, kiedy wyszedł ze swoim psem na spacer, w pewnym momencie podbiegł do niego wilczur, który rzucił sie na jego czworonoga. Pies został pogryziony. Policjanci ustalili właściciela wilczura. 44- letni właściciel agresywnego czworonoga, za niezachowanie środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia został ukarany mandatem. Funkcjonariusze ustalili, że zwierzę było szczepione.
Pamiętajmy !
Posiadanie psa wiąże się z obowiązkami jakie nakłada prawo na właściciela czworonoga. Należy pamiętać, że za zachowanie psa zawsze odpowiada jego właściciel. Obowiązek szczególnej ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia nakłada bowiem na właściciela art. 77 kodeksu wykroczeń:
„Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany”
W przypadku odpowiedzialności za to wykroczenie nie ma znaczenia czy właściciel psa nie zachował należytej ostrożności z winy umyślnej czy nieumyślnej. Zwykła ostrożność obejmuje bowiem przeciętne środki ostrożności związane z trzymaniem danego zwierzęcia, przy czym będą one zróżnicowane w zależności od gatunku zwierzęcia i przede wszystkim od stopnia niebezpieczeństwa, jakie zwierzę może stwarzać. Konkretne środki ostrożności mogą wynikać z ustawy jak i prawa miejscowego.
Niezachowanie należytej ostrożności przy trzymaniu psa może doprowadzić do wyrządzenia szkody dziecku czy osoby dorosłej. Często zdarzają się również uszkodzenia rzeczy przez zwierzę. W zależności od skutków takiego niewłaściwego trzymania czworonoga – właściciela może spotkać mniej lub bardziej surowa odpowiedzialność karna. Za niedopilnowanie psa, wskutek którego inna osoba została pogryziona lub jej ciało zostało uszkodzone. Zgodnie z art. 156 § 1 za ciężki uszczerbek na zdrowiu grozi kara pozbawienia wolności od roku do 10 lat. Jeżeli jednak działanie było nieumyślne, wówczas kodeks przewiduje karę pozbawienia wolności do lat 3, natomiast jeżeli wskutek pogryzienia nastąpi śmierć człowieka, wtedy sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 2 do 12 lat (art. 156 §2 i §3).
Dodatkowo sąd może również orzec nawiązkę na rzecz osoby poszkodowanej.
Kolejną ważną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę jest wyprowadzanie psów do lasu. Bardzo częstą praktyką stosowaną przez właścicieli psów jest puszczanie ich wolno po lesie. I tą kwestie regulują przepisy kodeksu wykroczeń a w szczególności art. 166:
„Kto w lesie puszcza luzem psa, poza czynnościami związanymi z polowaniem, podlega karze grzywny albo nagany”
Obowiązkowe szczepienia ochronne
Każdy właściciel czworonoga powinien pamiętać o obowiązkowych szczepieniach ochronnych. Prawo nakłada na właściciela psa obowiązek szczepienia przeciwko wściekliźnie. Szczepienie czworonoga powinno nastąpić najdalej 30 dni po ukończeniu przez psa 3 miesiąca życia i powtarzane być każdego roku. Niedopełnienie obowiązku szczepienia psa jest zagrożone grzywną, a nawet karą aresztu lub ograniczenia wolności.
Jeżeli jesteś właścicielem psa pamiętaj, że brak wyobraźni może doprowadzić do tragedii!