Bezpieczeństwo trzeciego wieku – poradnik dla seniorów
Wśród wielu zdarzeń z jakimi spotykają się w swojej pracy śląscy policjanci, szczególną uwagę zwracają te, w których ofiarami stali się seniorzy. Są to osoby o szczególnych predyspozycjach psychicznych: ufne, życzliwe, otwarte, często nie posiadające dostatecznej wiedzy pozwalającej na właściwą ochronę przed zagrożeniami. Dlatego też policjanci, wspólnie ze strażakami, opracowali specjalny poradnik dla seniorów.
Jak pokazuje praktyka to właśnie predyspozycje psychofizyczne tych osób niejednokrotnie zdecydowały o tym, że stały się one ofiarami wypadków, zostały wybrane jako cel przez przestępców czy naraziły się na inne niebezpieczeństwo, stanowiące zagrożenie dla ich życia, zdrowia lub mienia. W wielu przypadkach odpowiedni poziom wiedzy pozwoliłby im na uniknięcie sytuacji niebezpiecznej.
W związku z tym, śląscy policjanci, wspólnie ze strażakami, przygotowali zestaw porad adresowanych do seniorów, przedstawiających podstawowe zasady postępowania w wybranych sytuacjach życia codziennego. Opracowali wskazówki, które pozwolą na uniknięcie, lub przynajmniej ograniczenie, najbardziej niebezpiecznych dla nich zagrożeń.
Mamy nadzieję, że rady te zostaną wykorzystane przez adresatów. Zachęcamy więc zarówno seniorów, jak i wszystkie osoby mające z nimi kontakt, do zapoznania z naszymi poradami, wspólnego ich przedyskutowania i wykorzystania w życiu codziennym.
W związku z tym, że temperatury powietrza w ostatnie dni osiągnęły bardzo niskie wartości, apelujemy o zwracanie uwagi na osoby, które mogą stać się ofiarami niskich temperatur.
Apelujemy także o ostrożność podczas dogrzewania się elektrycznymi piecykami, które pozostawione na noc lub bez opieki mogą być powodem pożaru. Niebezpieczne może być także zbyt szczelne izolowanie pomieszczeń, w których pracują piece lub kominki. Brak odpowiedniej wentylacji może prowadzić do groźnych zatruć czadem